Różnica między cava a szampanem

Cava i szampan to dwa powszechnie spożywane napoje. Te dwa alkohole mają jednak podobieństwa, ale nie są dokładnie takie same. Zarówno cava, jak i szampan to specyficzny rodzaj wina musującego, o delikatnym  i niepowtarzalnym smaku, dzięki małym i charakterystycznym bąbelkom, które zapewniają wyjątkową konsystencję. I choć jest wiele podobieństw, to istnieją też różnice.

Produkcja i nazwa pochodzenia

Znajomość miejsca pochodzenia, obszaru geograficznego, na którym zebrano winogrona i wyprodukowano wino musujące, jest pierwszą wskazówką, czy pijesz cava czy szampana.

Tak więc, jak sama nazwa wskazuje, szampan pochodzi z regionu Szampanii w północno-wschodniej Francji. Z drugiej strony nazwa cava odnosi się do win musujących produkowanych zgodnie z tradycyjną metodą w różnych gminach tak zwanego „regionu Cava”, który obejmuje część Katalonii, głównie obszar Penedés, a także obszary Kraju Basków, Nawarry, Wspólnoty Walenckiej, La Rioja, Aragonii i Estremadury.

Winogrona

Oprócz pochodzenia nazwy, to właśnie rodzaj winogron używanych do produkcji każdego z tych alkoholów wyznacza główną różnicę między cavą a szampanem, ponieważ to właśnie konkretna odmiana winogron określa jego smak.

Cava powstaje z trzech rodzajów białych winogron rodzimych dla wskazanych obszarów: parellada, macabeo i xarello. Jeśli chodzi o szampana, to głównym winogronem jest odmiana chardonnay, którą łączy się z winogronami pinot noir lub pinot meunier, które, co ciekawe, są czarne, czyli używa się ich również do produkcji win czerwonych. O wszystkich typach winorośli przeczytasz w portalu winiarskim https://centrumwin.pl. Cechy charakterystyczne każdego gatunku winogron, zwłaszcza jego skład cukrowy, są tym, co decyduje o niuansach smakowych, które odróżniają hiszpańską cavę od francuskiego szampana.

Uprawa winorośli

Nie tylko odmiana winogron, ale także warunki klimatyczne i właściwości gleby, na której rosną winnice, sprawiają, że wino musujące powstające z jej owoców jest inne.

W Szampanii klimat jest raczej zimny i z częstymi opadami, co bardzo różni się od temperatur, w jakich rosną winogrona w obszarze śródziemnomorskim, które są na ogół łagodniejsze i mniej wilgotne. Również właściwości gleby są różne – na obszarze francuskim jest ona cieplejsza, a na obszarze hiszpańskim nieco bardziej gliniasta. Te aspekty wpływają na proces dojrzewania winogron i stopień ich słodkości w momencie zbioru. Oznacza to, że cava ma nieco słodszy i bardziej owocowy smak, a szampan, z drugiej strony, ma nieco bardziej kwaśny smak.

Proces produkcji

Nie ma znaczących różnic między szampanem a cavą, jeśli chodzi o proces produkcji, ponieważ oba napoje są produkowane zgodnie z tradycyjną metodą (metoda szampańska polegająca na dwufazowej fermentacji).

Główna różnica w tym względzie polega na tym, że w przypadku szampana powszechne jest mieszanie winogron z różnymi dodatkami, co nie występuje w przypadku cavy, a ponadto, przy nadarzających się okazjach, do szampana może być dodawany tzw. likier wyprawowy, czyli delikatne połączenie cukrów, które zmniejszają kwasowość produktu końcowego. Wreszcie, czas dojrzewania w butelce do momentu, gdy wino musujące jest gotowe do spożycia, jest zwykle nieco krótszy w przypadku cavy w porównaniu z szampanem.