Inwestuj alternatywnie!

Inwestowanie pieniędzy jest już dla nas niemal takim samym standardem, jak korzystanie z bankowości elektronicznej i mobilnej. Jednak inwestowanie alternatywne w dalszym ciągu musi walczyć o zainteresowanie inwestorów. Mało który z nich decyduje się na przeznaczenie pieniędzy na inwestycje alternatywne, a szkoda. Te często mogą łączyć się z pasją, a jednocześnie z potencjalnie wysokimi dochodami w przyszłości. Oto kilka najpopularniejszych sposobów na inwestycje alternatywne, które dostępne są dla inwestorów z naszego kraju.

Numizmatyka

Kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce inwestuje w ten sposób pieniądze, często nawet nie będąc tego świadomymi. Zbieranie monet kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski jest nie tylko przyjemnością, ale z czasem może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Niektóre z monet są w stanie wygenerować kilkaset procent zysków na przestrzeni kilku lat. O podobnych, lecz bardziej stabilnych zyskach mogą mówić posiadacze monet starszych, sprzed kilkudziesięciu lat. Na światowych rynkach najdroższe monety osiągają wartość nawet milionów dolarów, a pojedyncze kolekcje w naszym kraju mogą być warte setki tysięcy złotych, a nawet wielokrotnie więcej.

Filatelistyka

Kolekcjonowanie znaczków pocztowych jest niemal tak stare, jak ich wytwarzanie. Jednak w obecnych czasach najrzadsze egzemplarze są w stanie osiągnąć zawrotne ceny. To spokojne hobby może się więc zamienić w bardzo dobrą inwestycję, jeśli powiodą nam się zakupy, a ceny posiadanych znaczków znacząco wzrosną. Jest to raczej inwestycja na lata i póki co rynek filatelistyczny w naszym kraju pozbawiony był spektakularnych baniek spekulacyjnych.

Sztuka

Do najpopularniejszych inwestycji alternatywnych zaliczyć możemy inwestowanie w sztukę. Rzeźba, rysunek, plakat czy obrazy olejne mogą stać się nie tylko przedmiotem niesamowicie przyjemnym dla naszego oka, ale z perspektywy lat mogą również stać się wartościową inwestycją. Początek przygody ze sztuką warto rozpocząć od dzieł które nam się podobają – dzięki temu nie będą nas raziły w oczy, jeśli inwestycja okaże się nietrafiona. Budowanie kolekcji może potrwać nawet wiele lat, jednak w tej dziedzinie cierpliwość może się bardzo opłacić.

Komiksy

Bardzo ciekawym sposobem na inwestowanie pieniędzy mogą być komiksy. Choć na świecie ich kolekcjonowanie i inwestowanie w nie jest najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych, to może być dobra szansa na inwestowanie w naszym kraju. Jeśli rynek będzie w stanie rozwinąć się do światowego poziomu, to tego typu inwestycje mogą osiągnąć bardzo wysokie stopy zwrotu.

Alkohole

Od kilku lat coraz bardziej popularyzowane są inwestycje powiązane z alkoholami. Najczęściej w grę wchodzi whisky oraz wina. Inwestowanie polega na zakupu beczek, skrzynek z alkoholem (bezpośrednio) lub też inwestowanie certyfikaty czy instrumenty pochodne oparte o rynek drogich alkoholi. Stopy zwrotu mogą być bardzo wysokie, jednak znajomość rynku musi być równie wysoka. Pocieszające jest to, że jeśli inwestycja nie będzie trafiona i nie przyniesie spodziewanych zysków, to alkohol zawsze może zostać skonsumowany.