Jesteś początkujący i chcesz jak najmniejszym kosztem uzyskać jak najlepsze efekty? Wiem coś o tym, też tak miałem. Chciałeś mieć dobre mocne winko a wyszło jak wyszło? Tutaj pojawiają się dwa problemy: albo za mało cukru, albo nieprawidłowa fermentacja.
Prawidłowa fermentacja wina
Poddaj ponownie wino fermentacji. Zbyt mała zawartość alkoholu spowoduje ograniczenie rozmnażania się drożdży. W takim wypadku zaleca się do słabego wina dodać dużą porcję silnie fermentującej matki drożdżowej. Matkę drożdżową jak wiadomo lub nie, powinniśmy przygotować do środowiska alkoholowego, jak doradzają eksperci, podczas fermentacji powinno się codziennie dodawać po pół szklanki wina. Wówczas otrzymana matka drożdżowa staje się wystarczająco silna na to, by bez większych problemów zamienić słabe wino , w coś co z pewnością poczujemy, kiedy już będzie spływać nam ono przez gardło.
Dolanie alkoholu do wina
Istnieje również inna metoda – dużo prostsza. Takie domowe a’la porto. Jeśli bardzo palisz się do butelkowania i chcesz już poczuć satysfakcję z własnej pracy, wlej po prostu do wina alkohol. Ilość alkoholu jaką należy dolać musi oczywiście być odpowiednia do objętości uzyskanego przez nas trunku. Warto zatem zapoznać się dokładnie z tego typu działaniami z poradników dostępnych na blogach, forach czy też w książkach. Im więcej procent tym lepiej, ale nie przesadzajmy. To ma smakować a nie wykrzywiać nam twarz.
Boisz się dolewać spirytusu czy wódki? Spokojnie też miałem takie obawy, ale teraz z doświadczenia wiem, że to nic złego. Smak wina pozostaje niezmieniony, a w głowie czasem zaszumieć może.
Jeśli chcesz osobiście posmakować najlepszych win z całego świata, warto odwiedzić najlepsze lokale z alkoholem na Śląsku. Pełną listę lokali oferujących wino w Chorzowie znajdziesz na www.eChorzow.pl.